Fyzioterapie

Regenerační a klasická masáž

Regenerační masáž pomáhá odstraňovat únavu a urychluje regeneraci organismu. Uvolňuje tělo i mysl a zbavuje únavy, napětí a stresu. Blahodárně působí nejen na kůži, podkožní vazivo a svaly, ale též na kardiovaskulární, nervový, trávicí a vylučovací systém.

Masáž zvyšuje prokrvení tkání a tím rychlejší odstranění únavových a odpadních látek. Příznivě působí na CNS a na svalové napětí, ovlivňuje kloubní pohyblivost, reguluje psychické napětí. Povzbuzuje krevní a lymfatický oběh. Je určena ke zlepšení zdravotního stavu, k posílení organismu zanedbaného nedostatkem pohybové činnosti i dalšími zdravotně negativními vlivy. To se projevuje např. ztrátou pevnosti kůže, omezeným pohybem v kloubech, ochablým a zkráceným svalstvem – ztuhlostí, bolestivostí, atd.


Baňkování

Baňkování je metoda známá déle než 5500 let. Baňkování spočívá v přikládání skleněných nádobek na pokožku. Vzduch v baňce se před aplikací zahřeje a vytvoří se v něm podtlak. Baňka se pak přisaje na kůži, kterou podtlak vtáhne dovnitř. Pokožka se prudce prokrví a zčervená. U klientů, kteří se obávají ohně při aplikaci skleněných baněk, je možné použít vakuové baňky plastové.

Tato metoda je naprosto bezbolestná, klient pociťuje pouze lehké pnutí, táhnutí kůže. Zejména po první aplikaci je možné, že na těle zůstanou v místech, kde byly baňky přiloženy, „modřinky“ – ty však nejsou nebezpečné a během několika dní se samy ztratí.

Využijte metodu baňkování – jemné a citlivé masáže k uvolnění svalů a jejich blokád, nebo k masáži bolestivých otoků. Baňkování probudí váš lymfatický systém, odplaví z těla toxiny a další škodlivé látky. Tato technika je jedna z nejúčinnějších na ztuhlé svaly, partie zad a krku, ale i na onemocnění trávicího, dýchacího a pohybového aparátu. Příznivě ovlivňuje funkci vnitřních orgánů.

Baňky lze přikládat na oteklé klouby a také na zablokované obratle. Při baňkování se organismus prohřeje a uvolní. Urychlí se krevní oběh a tělo bude rychleji vylučovat škodliviny. Baňkování je jedna z mála masážních metod, která je doporučena i při nemoci. Při zvýšené teplotě se baňky mohou např. přikládat na plíce a průdušky a tím dochází ke zlepšení dýchání.

Proceduru zahajuje uvolnění kloubů a páteře. Následuje masáž pro vyšetření zón napětí a problémových míst. Na ty se pak přikládají baňky. Poté se znova masíruje a následuje odpočinek. Podle potřeby se aplikace baňek opakuje vícekrát na stejná místa.


Sportovní masáž

Sportovní masáž vychází z masáže klasické. Je to cílené a razantní uvolňování pohybového aparátu. Proto se tato masáž dá aplikovat na klienty, kteří pravidelně a dlouhodobě rekreačně nebo vrcholově sportují.

Je určena ke zlepšení zdravotního stavu, k posílení organismu zanedbaného nedostatkem pohybové činnosti i dalšími zdravotně negativními vlivy. To se projevuje např. ztrátou pevnosti kůže, omezeným pohybem v kloubech, ochablým a zkráceným svalstvem – ztuhlostí, bolestivostí, atd.
Náprava je možná skloubením vhodné sportovní činnosti s masáží, která je vydatnější , tvrdší než klasická masáž. V takovém případě se masáž doporučuje alespoň jedenkrát týdně po dobu nejméně dvou měsíců. Jedna masáž je v tomto směru naprosto neúčinná.

Cíle sportovní masáže jsou různé:

Příprava na výkon, pomoc při rozcvičce
Podpora zotavovacích procesů po zátěži – odstup min. 30min po zátěži
Regulace předstartovních stavů – zklidnění, nabuzení
Podpora doléčování některých zranění – konzultovat s lékařem!!!

Druhy sportovní masáže:

Přípravná – posílení organismu, tvrdší, stimulující, udržuje stav trénovanosti, 2-3x týdně
Pohotovostní – před výkonem navodí stav pohotovosti, součást rozcvičení
Zkrácená, odstraňující únavu, přechází v pohotovostní
Odstraňující únavu – celková i částečná, 1-2x týdně, s odstupem po výkonu
Sportovně-léčebná – indikuje lékař ! např. u svalových křečí

Jednotlivé druhy se používají především při práci se sportovci v tréninkové přípravě, při soutěžích a závodech. V běžné praxi se ze sportovních masáží nejčastěji používá masáž odstraňující únavu.